Reklama
 
Blog | Vladimír Bohm

Kryptoměny v současnosti lepší svět nepřináší

Kryptoměny v dnešní době už nejsou oblastí, která zajímá pouze pár technologických nadšenců a geeků, ale pomalu se stávají součástí naších životů.

Podle společnosti crypto.com dosáhne do konce roku 2022 celkový počet uživatelů kryptoměn na světě téměř jedné miliardy. Je snad někdo, kdo by neznal slovo kryptoměna, či jejího nejznámějšího představitele Bitcoin?

Zrychlení plateb, nezávislost na bankách a vládách, nižší poplatky, než jsou ty bankovní, to jsou nejčastější výhody, o kterých mluví propagátoři kryptoměn. Jakkoliv zní tyto důvody vznešeně, opak je skutečností. Vidina rychlého zbohatnutí, využít příležitost neboli nepřijít o něco hodnotného, mít více než ostatní, to jsou skutečné důvody proč se většina lidí o kryptoměny zajímá a investuje do nich.

Kryptoměny jsou zcela jistě budoucností části finančního systému. Není tedy otázkou, zda ano, či ne, ale jak. Zda budou přínosem pro lepší svět záleží pouze na tom, jak je využijeme.

Bohužel nyní je využíváme způsobem, kdy celosvětovou ekonomickou situaci pouze zhorší. Nejznámější kryptoměna Bitcoin, přezdívaná digitální zlato je omezena na celkový počet 21 miliónů virtuálních bitcoinových mincí. Podle analytické firmy Blockchain Glassnode tento počet drží přibližně 23 miliónu subjektů.

Nemusíme dělat složitý matematický výpočet, abychom pochopili, že v budoucnosti dojde v tomto finančním virtuálním prostoru ještě k většímu rozdělení společnosti. Je zde 23 milionů držitelů, kteří mají novodobé zlato a 8 miliard lidí nemá nic. Nůžky mezi bohatými lidmi a těmi, kteří nemají na zajištění základních životních potřeb, jsou již tak v dnešní době extrémně otevřené a prostřednictvím kryptoměn se rozevřou ještě více. Podle serveru peak.cz ovládá absolutní většinu (84 %) světového bohatství jen desetina lidí. Pokud by Bitcoin a jiné digitální měny plnily funkci uložení finanční hodnoty, což se nyní děje ve stále větším měřítku, ony zmíněné nůžky nerovnosti se dramaticky rozevřou.

Mít něco, co nemá druhý, či mít více, bylo vždy zdrojem nesvárů mezi lidmi, které vyústili v nejrůznější formy neštěstí a dovedly nás až ke světovým válkám. Lidská chamtivost přetrvává a stále se zvětšuje. V současnosti se přesunula do virtuálního prostoru.

Kam upřít zrak a směřovat naše myšlenky

Nerad zklamu všechny technologické nadšence, kteří vidí spásu a nápravu světa skrze kryptoměny, ale současné uchopení kryptoměn působí přesně opačně. Na místo upření zraku k novým kryptoměnám a dosažení zisků skrze jejich vlastnictví, bychom se měli ptát po smyslu naších životů. Povznést se nad náš ubohý denní život a zajištění finančních výhod pouze pro sebe sama.

Člověk je součástí přírody, která je propojena do jednoho harmonického celku. Každá část přírody, prvek či buňka pracuje ve prospěch celku. Není možné být úspěšný a mít se dobře, pokud moje činnost a zapojení se do společnosti nepřináší dobro a prospěch všem ostatním. Společnost a její fungování můžeme připodobnit k fungování lidského těla. Všechny orgány potřebují dostatek energie pro svoji činnost. Jak by fungovalo naše lidské tělo, pokud by dost energie měla pouze jen jedna ruka?

Ve chvíli, kdy změníme myšlenky a činy na místo získání osobního zisku a výhody nad ostatními, na prospěch pro všechny, pak se pozdvihneme na vyšší úroveň našich životů, kde bude vše podřízeno tomu, aby každý člověk žil plnohodnotný život. Tím vstoupíme do nové opravdové reality napravených mezilidských vztahů a kryptoměny bezesporu mohou tuto realitu podporovat.

Pokud ale budeme chtít kryptoměny využít starým egoistickým způsobem, jako výhodu pro sebe sama, mohou se stát příčinou globálních utrpení a válek.

Reklama